3D tisk

Vše o srazech, zajímavé odkazy, vtipy atd.
Odpovědět

Autor tématu
Karel 190E 2,3
hvězdička
Příspěvky: 318
Registrován: sob 27.12.2008, 0:43
Auto: S204 C230 Avantgarde, S202 C230K Elegance
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 52

3D tisk

Příspěvek od Karel 190E 2,3 »

Chtěl bych se zeptat, kolik z vás už si běžně doma tisknete v 3D? Ceny za tiskárny pádí dolů mílovými kroky a já si chci letos udělat radost pod stromeček. Jako modelář a domácí kutil to určitě mockrát využiju. I pro veteránisty to myslím není od věci, různé páčky, kolečka, jezdce, víčka, tlačítka, držáky, atd., na netu se už dá najít spoustu databází 3D modelů.

Fusion
legenda hvězd
Příspěvky: 2931
Registrován: čtv 31.07.2008, 11:16
Auto: C280 '94, BMW e30 m50b25 '87, pežit prdner
Bydliště: Brno

Re: 3D tisk

Příspěvek od Fusion »

Já sem chtěl ale zatím to vyžaduje tolik trpělivosti, že sem radši nekoupil. Navíc je už dost online služeb, kam to nahraješ a díl přijde poštou, z nejrůznějších materiálů. Ale lidi celkem chválí českýho Průšu a navíc máš podporu v češtině.

miluna
hvězda
Příspěvky: 1756
Registrován: ned 03.08.2008, 16:29
Auto: jo jo, mám
Bydliště: Košťany
Věk: 58
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tisk

Příspěvek od miluna »

Problém je trošku pevnost výsledného výtisku, na hraní je to zajímavá záležitost ale celé hodně hobby.

Petr H.
Administrátor
Příspěvky: 2329
Registrován: sob 11.10.2008, 19:45
Auto: W164 320CDI,r129 320sl, R230 SL55AMG, w221 350cdi
Bydliště: Praha
Věk: 48

Re: 3D tisk

Příspěvek od Petr H. »

já se tím poměrně dlouho zabývám : http://www.therccustomjets.cz" onclick="window.open(this.href);return false; takže můžu pár poznatků:
Tisk pro domácí hobby užití - asi jen systém FDM tj. nanášení roztaveného plastu po vrstvách přichází v úvahu. Ostatní systémy jsou násobně dražší.
Tisknu s tím maketové doplňky na moje stavebnice letadel, ale i funkční součásti.
Co se vlastností týče, tak je to o materálech.
Většina tiskne z PLA což je přírodní "plast" z kukuřičného škrobu, biologicky odbouratelného. Dobře se z toho tiskne, má v podstatě nulovou smrštitelnost, ale nízkou tepelnou odolnost, nad 60 stupňů měkne a taje. Povrch je tvrdý, křehký. Brousí se špatně, hned se samozřejmě ohřeje. Mechanická pevnost je poměrně dobrá.
- PET-G v podstatě rozemletá petka s pár přísadami, pružnější a lepší soudržnost vrstev, nejde roztrhnout po vrstvách. Citlivé na správné nastavení tisku. Malá smrštitelnost, vhodné na velké výtisky. Vydrží 100 stupňů - a to je docela dobrý.
- ABS -to byl favorit tisku, ale nezvládá tepelné pnutí, větší tisky nepřichází v úvahu. Dobře se brousí, krásně se v acetonových parách ztrácí reliéf vrstev.

samozřejmě přibývají další materiály, včetně vodou rozpustných na podpěry. Zkoušel jsem PET-G s Carbonem, vytiskl jsem malou páku asi 6cm, kde jsme testovali pevnost ve směru namáhání. V pohodě 50kg. Takže funkční věci jsou úplně v klidu aplikovatelné. Jen je potřeba uvažovat orientaci tisku pro případné namáhání - netrhat vrstvy.

Spolupracuju s M. Nerudou (tiskárna Rebelix), max. spokojenost. Máme už tři kusy. Systém je na stejném základě jako Průšova, ale je alespoň trochu strojařsky navržená. Jinak i Průšova chodí dobře. Co nedoporučuju jsou levné sračky z číny. To se nedá vyladit. Pokud se tím nechceš zabývat. Pokud chceš jen tisknout tak koupit (Průša, Rebel, Rebelix) nejlépe hotové, zaběhnuté.

To nejdůležitější na závěr, pořídit tiskárnu bez dovedností ve 3D modelování - zahozené peníze. Je pravda, že na internetu je plno modelů, ale mají dost chyb a člověk je omezený jen tím co najde.
Ano, jsou i firmy, co model vytisknou, ale to spíš se vyplatí u jiných systémů tisku jako je SLS, DLP apod. Protože tam je ten stroj finančně jinde a nevyplatí se ho kupovat domu. Výtisk je samozřejmě daleko kvalitnější a bez patrného vrstvení.

fíkus
král hvězd
Příspěvky: 6069
Registrován: sob 16.06.2012, 19:55
Auto: W124 300 TD, Range Rover '76

Re: 3D tisk

Příspěvek od fíkus »

Nevím kde ale někdo zkoušel tisknout dokonce dům *jokingly* uvidíme, mně se to líbí. Je to jen jiná technologie "odlitku".

Třeba tady: -https://bydleni.idnes.cz/dum-z-3d-tiska ... ektura_web
Odpovědět