Off topic jako prase - olej na terasu

Vše o srazech, zajímavé odkazy, vtipy atd.
Odpovědět

Autor tématu
LALA
hvězdička
Příspěvky: 96
Registrován: pon 27.01.2014, 22:31
Auto: ten nejlepší Offroad

Off topic jako prase - olej na terasu

Příspěvek od LALA »

Zdejšímu mozkovému trustu nic neunikne, proto bych zdvořile požádal o radu.

Budu dělat terásku z sibiřskomodřínových prken a řeším jaký olej na terasu. Kámoš (laik-uživatel) tvrdí, že nic jiného neexistuje než Osma
https://www.floorwood.cz/olej-na-dreven ... 09-modrin/
Já ve složení vidím, že v 2,5l za 2.000Kč je přírodní olej, což bude konopný nebo lněný a nějaký tón.

Proč nepoužít https://www.olejenadrevo.cz/olejenadrev ... e-na-drevo, Kde jsem v ceně 75-200 Kč/litr, příp. ředidlo.

Je moje domněnka scestná (smrdí jak čert, nic nevydrží, bude se lepit a nevím co ještě) či Osma je jen předražené placebo?
Díky *thumbs up*

kolouch
legenda hvězd
Příspěvky: 3464
Registrován: čtv 21.08.2008, 15:21
Auto: modrý,stříbrný,vínový,černý,bílý a 2 zelený
Bydliště: Bihanken - Eichwald

Re: Off topic jako prase - olej na terasu

Příspěvek od kolouch »

z chemické podstaty by asi nej mohl být olej
z teaku. obsahuje poměrně dost minerálních
látek a dobře zasychá. to, co se běžně prodává
v obchodní síti za nehorázné ceny je stejně
většinou směs syntetických olejů s přídavkem
"přírody" aby to bylo eko. ;)
pokud bys někde sehnal lněnou fermež, tak
neváhej. dřevní tér je ideální proti plísním
a hlavně se dá snadno vyrobit.

Ladislav.Lapáček
legenda hvězd
Příspěvky: 2512
Registrován: pon 26.10.2009, 15:32
Auto: w140 600SEL,W126 300SEL

Re: Off topic jako prase - olej na terasu

Příspěvek od Ladislav.Lapáček »

Otázka první bude to tam celý rok nebo přes zimu ne ?
Otázka druhá bude tam pálit slunce stále,nebo jen několik hodin?
Otázka třetí co budeš mít pod tím holý impregnovaný beton nebo jsou tam dlaždice ?
Otázka čtvrtá má terasa sklon aby voda co naprší odtekla ?
Já jsem používal Soudal Teak,ale nejlepší je lněný olej,nebo konopný,lze ředit terpentýnem.Zespoda to mám několikrát ošetřeno horkou lněnou fermeží.
Další možnost je nepoužít dřevo ale umělotinu,co na pohled od dřeva nerozeznáš,kde je údržba téměř nulová.
Se dřevem a jeho impregnací mám řekněme letité zkušenosti,od dřevěných plotů přes zahr.nábytek,dřevěné stodoly,terasy atd.Možností je řada.

kejb
král hvězd
Příspěvky: 6519
Registrován: pon 01.09.2008, 15:05
Auto: D, J, SWE, CZ...
Bydliště: Praha - východ

Re: Off topic jako prase - olej na terasu

Příspěvek od kejb »

Nátěr lněnou fermeží má svůj technologický postup, stejně tak je potřeba dbát na bezpečnost...Takže je dobrý si o tom něco zjistit.

viano
hvězda
Příspěvky: 1527
Registrován: úte 23.09.2008, 18:29
Auto: šrot

Re: Off topic jako prase - olej na terasu

Příspěvek od viano »

Osmo je obecně dobrý, je ho poměrně malá spotřeba, takže ta cena nakonec není tak hustá, ale řešil jsem ho v interiéru, takže nevím jak venku..
Jak velkou máš plochu? Třeba ti na to vystačí jedna pixle ;)

Autor tématu
LALA
hvězdička
Příspěvky: 96
Registrován: pon 27.01.2014, 22:31
Auto: ten nejlepší Offroad

Re: Off topic jako prase - olej na terasu

Příspěvek od LALA »

Děkuji za odpovědi i podnětné dotazy, a nastíním situaci.

Jedná se o celoroční terasu na jihu, prozatím bez zastínění, velikost 18m2.
Skladba:
podlaha z prken sibiřský modřín 27mm, rozestup cca 5mm=>
rošt-plastohranol 40x60mm, rozestup cca 43 cm=>
štěrk 4-8, 5 cm=>
štěrk 0-32 20 cm.


Lněný se vyplavuje, lepší je konopný, Tungový je the best. Ohřívání na 50°C vylepší vysoku viskozitu.
Náročnost a technologickou kázeň v použití tungového oleje (asi i všech olejů) spatřuju v počtu vrstev - naprosté minimum je 5 a zasychání cca 10 Dní/vrstva a ještě po 30 minunutách poctivě setřít. Je tam vylíčená i hrůzostrašná varianta, kdy si někdo poctivě natíral doma podlahu, měl za sebou už vyšší počet vrstev a poté natírání převzala manželka. Nedodržela odstup ani stírání a podlaha začala lepit. Brousit nešlo, zanášelo kotouč a jedině růčo dr.at ocelovou vatou celou podlahu.

Prošel jsem toho na Cestadřeva.cz hodně a sám nejsem z mojí varianty moudrý, ale láká mne tomu přijít na kloub. Dotedka jsem natíral stylem 1x základ proti hmyzu/plísni, 2x vršek a šlus....

Teakový olej- spíše tungový (teakový není)
https://www.olejenadrevo.cz/olejenadrev ... lej-vareny" onclick="window.open(this.href);return false;

Týkový (teakový) olej jako takový neexistuje. Existuje pouze týk (teak, teka obrovská), což je tropický strom (dosahuje 30–40 m výšky) z čeledi hluchavkovitých, který je domovem především v jižní a jihovýchodní Asii. Týkové dřevo je velmi odolné a proto se úspěšně používá na výrobky, které jsou vystaveny povětrnostním vlivům (zahradní nábytek, paluby lodí, podpůrné sloupy domů apod.). Neošetřené týkové dřevo ale jako každé dřevo mění v důsledku fotooxidace svou barvu, a to ze žlutohnědé na stříbrošedou. Pro zachování původního odstínu dřeva je nutné i týkové dřevo napouštět vhodným přírodním olejem – týkovým olejem. K tomuto účelu se vždy používaly směsi přírodních olejů s dominantním podílem krále těchto olejů - tungového oleje. Týkový (teakový) olej je tedy pouze obchodním označením. A to, jak už to v obchodě někdy bývá, označením bohužel velmi zprofanovaným. Protože hlavní složka týkového oleje (olej tungový, u nás také známý jako čínský dřevní) je olej poměrně drahý a také obtížně dostupný, značná část z běžně prodávaných „týkových olejů“ tungový olej vůbec neobsahuje a bývá pouze jakousi „ošizenou“ směsí většinou levného lněného oleje s rozpouštědly a s přídavkem aromátů. Ani tyto „levné týkové oleje“ se přesto někteří dodavatelé nestydí označovat kupříkladu za „vyrobené podle tradiční skandinávské receptury“.

viano
hvězda
Příspěvky: 1527
Registrován: úte 23.09.2008, 18:29
Auto: šrot

Re: Off topic jako prase - olej na terasu

Příspěvek od viano »

ten tungový vypadá dobře, ale Osmo tě na 18 metrech nezrujnuje, navíc si nemyslím, že tam potřebuješ hned nutně min. 5 vrstev, možná by stačily třeba tři a pak za rok jednou přetřít a pak další rok znovu a budeš to mít furt jako nové
já si myslím, že olejem se to dělá tak, že dokud to saje tak se to natírá a když vidíš že ta poslední vrstva už moc nesaje, tak setřu zbytek a další už prostě nenanáším

Mysak230E
kometa
Příspěvky: 2076
Registrován: pát 01.08.2008, 10:58
Auto: W123240DT W124230 W220 W211 W203 ex 210240T
Bydliště: Liberec, Praha, Jičín
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

Re: Off topic jako prase - olej na terasu

Příspěvek od Mysak230E »

Taky doporučuji osmo. Natíral jsem s ním novou roubenku z venčí, ze vnitř, schody dveře ....

M.Kelly
hvězdička
Příspěvky: 249
Registrován: čtv 12.02.2009, 16:02
Auto: W163 320i, W163 55AMG, BMW E39 350i
Bydliště: Praha - východ
Věk: 68

Re: Off topic jako prase - olej na terasu

Příspěvek od M.Kelly »

No já terasu nenatíral ničím - dřevo zašedne, ale jelikož se po tom chodí, tak mi to nevadí. Jinak mám z nenatřeného modřínu plot, kterej je kolem zahrady už 50 let a drží. Takže zabývat se životností terasy v mém věku je blbost :-[ Jako s tím Hammerlitem - "to už Vás maminko nemusí zajímat" :D

Jinak známej u hospody to natřel horkým ( až k varu zahřátým) palmovým olejem - má vyšší bod varu a docela příznivé složení ( i cenu ). A už pár let dobrý - a to tam denně projde procesí !!

Autor tématu
LALA
hvězdička
Příspěvky: 96
Registrován: pon 27.01.2014, 22:31
Auto: ten nejlepší Offroad

Re: Off topic jako prase - olej na terasu

Příspěvek od LALA »

Díky za názory.
Prkna mám koupený, ale že bych to ještě letos stihnul, to nevypadá.

Mám odřezek terasovýho prkna z domácího modřínu a opravdu jde poznat, že má léta velmi řídká.
Odpovědět