Vibracie z prednej napravy


CoroneRR1
hvězdička
Příspěvky: 33
Registrován: ned 03.08.2014, 20:41
Auto: W140 500sec 1993, R129 SL320 1994, Jaguar XJR 1991
Bydliště: Vysočina

Re: Vibracie z prednej napravy

Příspěvek od CoroneRR1 »

S dovolením přidám svůj problém, se kterým si nevím rady a souvisí s tématem.
Vibruje mi lehce volant na mém coupé od 70ti do 120ti, ale:
Ráno, studené auto, vyjedu, nic nevibruje a můžu jezdit celý den a nic. ALE, zastavím s teplým autem na déle než 30minut, rozjedu se a v uvedeném intervalu rychlostí lehké vibace, kterých se ten den již nezbavím. Další den po vychladnutí auta vše OK.
Dělá to stejně intenzivně jak na letních 18" tak zimních 16" převáženy byly x-krát. Na nápravě se měnily přední loziska a horní ramena - zde byly kontrolou zjištěny drobné vůle. Po výměně žádná změna, zbytek nápravy je zcela bez vůlí. Takže otázka zní: Co rozvibrovává přední kola a projeví se až poté, co s teplým autem zastavím a chvíli stojím?
Jen pro doplnění ADS tam nemám a přední tlumiče jsou tedy klasické.

Přemek Doležal
král hvězd
Příspěvky: 21678
Registrován: pát 03.12.2010, 0:20
Auto: W 124, a jiná, a jiná...
Bydliště: Jihlava, Šafaříkova 28
Věk: 71
Kontaktovat uživatele:

Re: Vibracie z prednej napravy

Příspěvek od Přemek Doležal »

Hádám na gumy, ale většinou se tohle děj po ránu....plošky po celonočním stání, ale tady by to mohly bejt plošky na teplejch gumách.
Zkusil bych vyvážit u jinýho gumaře...... :-/

Autor tématu
bernard
hvězdička
Příspěvky: 104
Registrován: stř 10.08.2011, 20:52
Auto: CL 420 C140 LPG

Re: Vibracie z prednej napravy

Příspěvek od bernard »

Ja len doplnim, ze moj problem bol podobny v zmysle - po vymene par veci (uz si nepamatam coho, tolko som toho pomenil), auto jeden den slo kludne, druhy den vibrovalo, potom zase kludne, potom zase vibrovalo, bola to loteria zo dna na den. jazdil som tie iste trasy, parkoval na rovnakych miestach. Nebadal som spojitost s teplym/studenym motorom.

A okrem ineho sme tiez zistili, ze zadne brzdy mi nebrzdili. Vsetko bolo brzdene prednymi...

B.

ruscansky
hvězdička
Příspěvky: 151
Registrován: sob 20.06.2009, 23:34
Auto: Mercedes Benz W140 300TD 1997(FB:William Benzie)
Bydliště: HUMENNE- Slovensko
Věk: 39

Re: Vibracie z prednej napravy

Příspěvek od ruscansky »

Hydromenic, kardan?

CoroneRR1
hvězdička
Příspěvky: 33
Registrován: ned 03.08.2014, 20:41
Auto: W140 500sec 1993, R129 SL320 1994, Jaguar XJR 1991
Bydliště: Vysočina

Re: Vibracie z prednej napravy

Příspěvek od CoroneRR1 »

Měnič ani kardan asi spíš ne, protože vibrace nejsou tak silné, aby je vnímala posádka, ale já je cítím ve volantu. A když ho pustím na rovné a hladké silnici tak je lehce hýbe doprava doleva, takže to bude od řízení.
Ad gumař: Vyvažuji si ty kola sám, vyvažovačka má autokalibraci (kterou čas od času dělám) a co jsem vyvážil přesně na nulu a dal odkontrolovat do pneuservisu co má podstatně dražší mašiny tak rozdíl na kole byl do dvou gramů, což se nemůže nikde projevit.
Ještě mě napadlo, že na spodním rameni jsou jedny ze silentbloků hydraulické, takže tam bude asi nějaký olej uvnitř. Jestli se ten olej nezahřeje teplem od rozpáleného motoru jak to stojí a siláč nezměkne. Asi někdy zkusím vyměnit i ty, ale moc se mi teda nechce :(

bmgx
hvězdička
Příspěvky: 290
Registrován: úte 08.11.2016, 4:30
Auto: W201, S124
Bydliště: Jihlava / Brno

Re: Vibracie z prednej napravy

Příspěvek od bmgx »

Ahoj,
možná to souvisí, u mě vibrace od PP kola na W201.
vyměnil jsem VŠECHNO *tired*

Nález: vymačkaný čep na těhlici, a sice ve vertikálním směru, tzn. průjezd zatáčkou o.k. (vůle jednostranně vymezena), po rovince děs běs (samozřejmě v závislosti na rychlosti, od 80 nahoru, čím rychleji, tím hůř... :-@

na to nová ložiska nepomůžou, kór když budeš mít smůlu a průměr bude sice v toleranci, ale na horní hranici :'(

Potvrzeno: na zimákách s větším ET skoro neznatelné, na letních s ET25 děs běs...

Přemek Doležal
král hvězd
Příspěvky: 21678
Registrován: pát 03.12.2010, 0:20
Auto: W 124, a jiná, a jiná...
Bydliště: Jihlava, Šafaříkova 28
Věk: 71
Kontaktovat uživatele:

Re: Vibracie z prednej napravy

Příspěvek od Přemek Doležal »

...... 201 nemá na těhlici jediný čep....... :'(

bmgx
hvězdička
Příspěvky: 290
Registrován: úte 08.11.2016, 4:30
Auto: W201, S124
Bydliště: Jihlava / Brno

Re: Vibracie z prednej napravy

Příspěvek od bmgx »

Přemek Doležal píše:...... 201 nemá na těhlici jediný čep....... :'(

:'(
náboj kola s ložisky nemá jediný čep? :-@
(na těhlici?) :x
ano, myslím čep pro uložení náboje :-$

prošel jsem fórum poměrně poctivě, a k tématu vibrací předního kola je to pořád to stejné (u mě to nebylo jinak):
- převažování kol, příp. výměna pneu (do bezvědomí)
- výměna (i opakovaná) všech možných čepů nápravy (do bezvědomí)
- výměna táhel řízení (to je samozřejmě logické, leč v příspěvcích většinou bez účinku)
- výměna tlumičů (wtf?)
- výměna kotoučů (wtf, jakou to má souvislost s vibracemi během jízdy???)

navíc se potvrzuje (i v příspěvcích), že se chování částečně mění při montáži kol s jiným ET (u mě brutální rozdíl mezi zimou (ET49) a létem (ET25); samozřejmě, výsledná síla působí na ložiska úplně jinde a tím pádem i k vymezení vůle dochází v jiných režimech).
Aktuální trend s kolama s co největším průměrem a co nejmenším ET samozřejmě situaci nezlepšuje...

poté, co jsem provedl skoro vše výše zmíněné, navíc jsem vyměnil i uložení páky řízení (nevím, jestli má i w140), plus výměně ložisek v náboji a samozřejmě jeho správném dotažení, jsem (při přes všechno stále ještě přítomných vibracích) zkoušel vůli kola na zvednutém autě (kolo stále dotaženo): horizontálně 1a, jediná vůle byla ta v převodce; vertikálně hrůza.
To vysvětlovalo (u mě) i to, proč vibrace zmizely v táhlé dlouhé zatáčce, vůle se vymezí jedním směrem.

Závěr: průměr čepu pro uložení vnitřního ložiska náboje je vymačkaný, má ovalitu jak prase a nepomůže ani nové ložisko, i to má své tolerance průměru, a náboj není lisovaný, jen "nasunutý".

Zajímavé je, že v příspěvcích (i u mě) se jednalo o plasťáky (auta r.v. 89+), trochu podezřívám kluky od :stern: že proběhla nějaká optimalizace nákladů... :'(
Možná je to ale jen tím, že je těch aut mnohem víc v provozu...

Můj příspěvek byl míněn jako podnět a inspirace, pokud jsem někomu šlápl na kuří oko, tak se tímto omlouvám o:-) @}->--

Robert124
hvězdička
Příspěvky: 82
Registrován: sob 19.07.2014, 14:58
Auto: S124 300 Turbodiesel automat 1993 ne E
Bydliště: Praha

Re: Vibracie z prednej napravy

Příspěvek od Robert124 »

To co popisuješ v podstatě odpovídá příznaku volného ložiska kola. I když je ložisko jen nasunuté, setkal jsem se i s tím, že si ho nějaký mechanik při výměně nařízl na několika místech flexou a zajel i do rejdového čepu. Po nějaké době kolo vertikálně kvrdlalo. Vyřešilo se to dovařením chybějícího materiálu a strojním opracováním na kruhový profil. Autem jezdím s touto opravou dodnes, není to ovšem Mercedes.
Také jsem si zažil své s rezonancí přední nápravy, která byla až tak brutální, že pokaždé když nastala, musel jsem prudce brzdit, jinak by auto odskákalo mimo silnici. Tehdy to byla špatná sbíhavost, tuším, že jsem dal nový čep od oka.

prcek
vycházející hvězda
Příspěvky: 878
Registrován: čtv 31.07.2008, 14:51
Auto: W123 280CE
Bydliště: Most / Teplice

Re: Vibracie z prednej napravy

Příspěvek od prcek »

přidám čerstvou zkušenost s vibracemi na W140:
-repas všech 4 brzdových třmenů (zatuhlé pístky vytlačit úplně ven, vyčištění hrany mezi prachovkou a gumičkou, namazání ATE pastou) odstranilo 99% vibrací z přední nápravy.
Předtím to silně vibrovalo při 80-110kmh (bez brždění)
Odpovědět