Právě je 14 pro 2018 06:03
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 
 Zmensovani fotek 
Autor Zpráva
Administrátor

Registrován: 26 črc 2008 21:03
Příspěvky: 2076
Bydliště: Most
Auto: MB W 203 220 CDI, MB W 124 250 TD, MB W 124 230e
Odpovědět s citací
Příspěvek Zmensovani fotek
Zmenšování fotek ve free programech

Naše fórum omezuje velikost přikládáných fotek na 120 kb a rozlišení cca 1024x768, proto je nutné přikládané fotky zmenšit. Proto si dovoluju vytvořit něco jako návod na zmenšování fotografií. Jako prvním začnu známým programem IrfanView, který můžete zdarma, včetně češtiny a pluginů, stáhnout tady: http://www.irfanview.cz/download.php. Program, přinejmenším jeho verze 4.1, fungoval nainstalovaný i na USB flash discích, takže se dal použít všude, kam jste USB paměť připojili.

Zmenšování obrázků v programu IrfanView

[ img ]

Po otevření programu vyberte "Změnit velikost/rozlišení" pod možností "Obrázek" nebo použijte klávesovou zkratku Ctrl+R. Otevře se okno, kam zadáte novou velikost obrázku a vyberete jednotky v jakých chcete velikost počítat (doporučuju pixely). Pokud zatrhnete volbu "Zanechat poměr stran", tak se velikost dopočítá automaticky. Velikost můžete nastavit i procentuálně nebo vybrat už přednastavené velikosti na pravé straně tabulky. Ve volbě "Metoda" určíte jak rychle a kvalitně se konverze obrázku provede a určíte filtr, který to provede. (já používám Lanczos filter). Kliknete na OK a obrázek se zmenší.

[ img ]

Nyní, pokud pracujete na originálním obrázku, což nedoporučuju, vyberte "Uložit jako" pod možností "Soubor" nebo stiskněte "S". Otevřou se 2 okna - v levém vyberete, kam chcete obrázek uložit a v jakém formátu (pro použití na webu to bude asi JPG). Důležitej je malej rámeček kde jezdcem vyberete kvalitu při uložení obrázku (velikost v pixelech už máte danou, teď určujete velikost souboru). Čím je soubor menší, tím rychleji se načte v prohlížeči. výchozí kvalita je nastavena na 80 %, ale záleží na fotce, jakou kvalitu zvolíte. Jde o to dosáhnout kompromisu, aby byl soubor co nejmenší a ještě se na fotku dalo dívat.
Uložit progresivně - při načítání na webové stránce se fotka otevírá postupně - napřed v horší kvalitě, která se zlepšuje až je celý obrázek načten.
Uložit v odstínech šedi - fotka se uloží černobíle.
Zachovat EXIF, IPTC data a komentáře - do fotky se uloží údaje to tom, kdy, jakým fotoaparátem, objektivem atd. byla fotka udělána. Jaká data fotka obsahuje zjistíte, když kliknete na možnost "Obrázek" a vyberete "Informace o obrázku" (zkratka - "I")
Resetovat EXIF orientaci - pravděpodobně vyresetuje, jestli byla fotka vyfocena na výšku nebo naležato.
To jsou volby JPEGů. Pokud ukládáte GIFy, tak si můžete zvolit:
Uložit prokládaně – v podstatě shodné jako progresivně, ale pro GIF formát.
Uložit průhlednou barvu - vyberete, která barva bude průhledná, tzn., že bude záležet na pozadí, jak se zobrazí.
Všechno je zvoleno, kliknete na uložit a zkontrolujete na výsledné fotce, jestli vám vyhovuje její velikost. Pokud ne, tak zvolíte jinou "Kvalitu při uložení".


Jestliže máte fotek víc, tak nemusíte otrocky zmenšovat každou zvlášť, ale udělat všechny naráz. Vyberte "Dávková konverze/přejmenování" pod možností "Soubor". Otevře se okno, kde vyberete v "Oblasti hledání" složku s fotkama, který chcete konvertovat. Pokud používáte více formátů obrázků, tak můžete vybrat jen soubory určitého typu. Pokud jsou to JPGy kliknete na tlačítko "Přidat vše" a obrázky se objeví v levém okně. Jestli nechcete konvertovat všechny obrázky ve složce můžete pomocí myši přetáhnout jen ty, který chcete změnit. Když jste fotky určili, zvolíte "výstupní adresář", kam se fotky budou ukládat a zvolíte jaký úkol má být proveden. V našem případě stačí jen dávková konverze. Jestli chcete fotky i přejmenovat tak se po zakliknutí volby zvýrazní dole nastavení nových jmen. Určíte "Výstupní formát", zatrhnete "Použít pokročilé možnosti" a kliknete na tlačítko "Nastavit pokročilé možnosti", čímž se otevře nové okno se spoustou voleb. Zatrhnete "Změnit velikost", pak "Nastavit novou velikost" (pokud ji nechcete určit procentuálně). Zadáte velikost nového obrázku a vyberete jednotky (pixely jsou pro monitor nejlepší). Důležité je zakliknout "Zachovat poměr stran" - díky tomu určíte jen delší nebo kratší stranu a další bude dopočítána automaticky takže nedojde ke zkreslení fotky, jak se může stát pokud určíte obě strany (zvlášť, když máte fotky ve více velikostech). Na pravé straně můžete zadat jiné možnosti. Pokud fotku zmenšujete, tak většinou konverzí ztratí na ostrosti, čemuž můžete zabránit zaškrtnutím "Zaostření" a zvolením toho, jak moc fotku chcete zaostřit. Pokud jste spokojeni s nastavením a máte v úmyslu stejný nastavení používat i příště, klikněte na tlačítko "Uložit nastavení". Jinak na "OK", čímž se "Pokročilé možnosti" zavřou a vy jste opět v okně pro "Dávkovou konverzi" Kliknete na tlačítko Možnosti, které otevře okno už popsané výše. Jestli jste s nastaveníma spokojeni, kliknete na tlačítko "Spustit" a můžete jít na kafe (záleží na počtu, velikosti fotografií a rychlosti stroje, jak bude přestávka dlouhá).

Zmenšování obrázků v programu GIMP

Na rozdíl od programu IrfanView, který slouží jako prohlížeč souborů, a který umí otevřít téměř cokoliv (se sardinkama by asi měl problém) je GIMP obrázkový editor tj. program, který je přímo určen pro úpravu obrázků (něco jako Photoshop, ale zadarmiko).

Program existuje ve dvou verzích (nejmíň) a to normální, kterou nainstalujete na počítač (a stáhnete tady http://www.slunecnice.cz/sw/gimp-windows/) a pak verzi upravenou jako „kapesní“ - program, který se instalovat nemusí (jenom se rozbalí) a lze ho spustit třeba z USB paměti (stáhnete zde http://portableapps.com/apps/graphics_p ... p_portable). Já používám kapesní verzi, ale předpokládám, že se obě verze neliší, tak bude tento návod vhodném asi pro všechny.

[ img ]

Po otevření GIMPu na nás vyskočí několik oken. Na jednom klikneme na „Soubor“, vybereme z nabídky „Otevřít“, najdeme fotku, kterou chceme otevřít a klikneme na tlačítko otevřít. Fotka se otevře v novém okně, kde si můžete v horní liště vybrat možnosti úprav obrázku a dosyta se vyblbnout jeho úpravama. O tom ale tento návod není, takže si vybereme „Obrázek“ klikneme na „Velikost obrázku“, čímž se nám otevře okno, ve kterém určíme požadovanou velikost. Pokud je řetěz v tlačítku vcelku , tak stačí zvolit jen jednu velikost a druhá se automaticky dopočítá. Jestli je řetěz rozpojen, můžete určit i šířku i výšku.
Dále lze určit rozlišení. Monitory používají rozlišení 72 bodů na palec. Pro tisk je vhodné zadat 300 – 400 bodů (pixelů) na palec (inch).
Po tom, co vybereme kvalitu interpolace, klikneme na tlačítko „Škálovat“ (taky to mohli přeložit jako O.K. nebo potvrdit) a jako zázrakem máme obrázek menší.

Ve Filtrech můžeme vybrat „Vylepšení“ a obrázek doostřit nebo jinak vylepšit.

[ img ]

Pokud jsme s fotkou spokojeni, klikneme na „Soubor“ a vybereme „Uložit jako“ . Otevře se okno s nabídkou uložení, kde vybereme adresář, kam má být fotka uložena (pokud kliknete na větu“procházet jiné adresáře“ tak se otevře průzkumník), typ souboru obrázku (pravděpodobně JPEG) a klikneme na tlačítko „Uložit“. Otevře se další okno, ve kterém na posuvnému zvolíte kvalitu fotky (podobně jako v IrfanViewu) a pokud chceme, můžeme experimentovat s pokročilýma nastaveníma, který jsou podobný jako u IrfanViewu. Navíc je tu políčko „Komentář“, který nemusím vysvětlovat. Informaci do něho zapsanou si můžete přečíst v IrfanViewu (a dalších programech asi taky) v nabídce „Obrázek“-„Informace o obrázku“-„Komentář“.

Tlačítkem „Budiž“ potvrdíme naše rozhodnutí fotku uložit.


05 led 2009 10:22
Ohlásit tento příspěvek
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
Administrátor

Registrován: 28 črc 2008 08:11
Příspěvky: 6581
Bydliště: Polička-Berlín, Vinice
Auto: W124 300E-24 Sportline a W140 300SE + P306 chrocht
Odpovědět s citací
Příspěvek Re: Zmensovani fotek
Zoner Photo Studio 7-11

V případě že máte nainstalovaný program od Zoner, tak je postup následující.
Otevřeme obrázek v Zoner editoru a nejdříve provedeme jeho zmenšení. To provedeme volbou Úpravy (nahoře v liště) a Pokročilá změna rozměrů.
Otevře se nám tento dialog viz.obrázek a plynule si zvolíme celkovou velikost obrázku.V náhledovém okně vidíme jak bude obrázek čitelný po zmenšení.
Příloha:
zoner zmenšení.jpg


Většinou je ale i zmenšený obrázek příliš veliký co se týče datového objemu a vzhledem k limitu cca 120kB by jsme museli zmenšovat až na příliš prťavé obrázky ze kterých nejde nic poznat.

Takže si v menu Soubor - Uložit JPEG pro web provedeme uložení obrázku.
Příloha:
zoner1.jpg


Vybereme si kam chceme obrázek uložit a vyskočí nám toto okno...
Příloha:
zoner2.jpg


Zde si nastavíme limit datové velikosti např.100kB a provedeme uložení.Tím můžeme přiložit rozměrově mnohem větší obrázek než pouhým zmenšením z fotoaparátu.
Je možné použít i volbu Uložit jako... a prostě si pohlídat datový objem v náhledovém okně vlevo dole. Volba Uložit jako... je navíc u většiny editačních programů stejná, takže se dá použít univerzálně.


Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


09 led 2009 09:43
Ohlásit tento příspěvek
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
hvězdička

Registrován: 31 črc 2008 14:28
Příspěvky: 487
Odpovědět s citací
Příspěvek Re: Zmensovani fotek
Adobe Photoshop, ale to vlastně není FREE PROGRAM. Tam je taky možnost. Kromě velokosti v palcích nebo centimetrech se tam dá nastavit i míra kvality a ta přímo souvisí s velikostí v jednotkách zvaných kilo Byte.


10 led 2009 10:56
Ohlásit tento příspěvek
Profil
hvězda

Registrován: 01 srp 2008 09:08
Příspěvky: 1168
Bydliště: Praha
Auto: W123 240 TD
Odpovědět s citací
Příspěvek Re: Zmensovani fotek
Mno, kazdy uzivatel Windows muze zmensit fotku v programu Malovani (Vsechny programy / Prislusenstvi / Malovani) a tam v menu obrazek / zmensit nebo natocit. Obrazek je pak treba ulozit jako typ souboru .jpg.


02 bře 2009 17:56
Ohlásit tento příspěvek
Profil ICQ
hvězda

Registrován: 01 srp 2008 09:08
Příspěvky: 1168
Bydliště: Praha
Auto: W123 240 TD
Odpovědět s citací
Příspěvek Re: Zmensovani fotek
ještě jedna možnost jak zmenšovat fotky - online http://www.resize2mail.com/

vybrat fotku, zadat požadovaný rozměr zmenšení, a pak kliknout na here v textu

you can click here to download your image!

fotku uložit a pak přiložit k příspěvku na mercedes-classic.cz :)


06 kvě 2010 09:42
Ohlásit tento příspěvek
Profil ICQ
vycházející hvězda

Registrován: 16 říj 2009 14:21
Příspěvky: 536
Auto: w203 220cdi
Odpovědět s citací
Příspěvek Re: Zmensovani fotek
To je pro mne asi moc složitý.Mám v pc. program na zmenšení,ale obrázky se tím rozostří tak,že jsou nečitelné a čekat do večera na mladýho se mi taky nechce ten to ovládá,ale když potřebuju tak není po ruce.


06 kvě 2010 10:34
Ohlásit tento příspěvek
Profil
hvězdička

Registrován: 03 srp 2008 22:24
Příspěvky: 310
Bydliště: Praha, Stredozeme
Auto: w124 250DT
Odpovědět s citací
Příspěvek Re: Zmensovani fotek
na zmenseni pro vsechny IT lamy (jako ja treba) je super
JPEG Resampler

najdeteho treba na slunecnice.cz

da se nastavit zmenseni na pozadovanou velikost jak v rozmerech tak na zabirane misto
dela to auto slozjky se zmenseninama a zachova original, umi to i oznacit fotky atd...


07 črc 2012 21:51
Ohlásit tento příspěvek
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Český překlad – phpBB.cz