Výměna oleje automatické převodovky, lze svépomocí?


Přemek Doležal
král hvězd
Příspěvky: 21678
Registrován: pát 03.12.2010, 0:20
Auto: W 124, a jiná, a jiná...
Bydliště: Jihlava, Šafaříkova 28
Věk: 71
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna oleje automatické převodovky, lze svépomocí?

Příspěvek od Přemek Doležal »

musketyr píše: pon 27.01.2020, 7:25 Je schopen sem dát někdo přesný postup na W124? Díky M.:S
Vypustíme ze skříně + z měniče, vyměníme filtr + těsnění, nalijeme 3l oleje, nastartujeme, prořadíme,
a za chodu motoru dolejeme zbytek na rysku, @= zde je to bez zásuvky, protože tu žádná není. *jokingly*

Autor tématu
Detox
hvězdička
Příspěvky: 22
Registrován: pát 10.05.2019, 12:49
Auto: Mercedes Benz C220 2,2 cdi kombi

Re: Výměna oleje automatické převodovky, lze svépomocí?

Příspěvek od Detox »

Chlapci můžete někoho doporučit v okolí Ostravy?

Ibonis190E
hvězdička
Příspěvky: 279
Registrován: čtv 17.12.2009, 14:31
Auto: W201 190E 2.0 -RIP, W202 C240 A5
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna oleje automatické převodovky, lze svépomocí?

Příspěvek od Ibonis190E »

tu je navod s vyplachom. Povoli sa privod co ide do menica.
pripadnou alternativou je povolit trubku co ide do chladica prevodovky.
tran flush.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Autor tématu
Detox
hvězdička
Příspěvky: 22
Registrován: pát 10.05.2019, 12:49
Auto: Mercedes Benz C220 2,2 cdi kombi

Re: Výměna oleje automatické převodovky, lze svépomocí?

Příspěvek od Detox »

Tak nikdo neporadí schopný servis v okolí Ostravy a já ještě jednou koukl na video https://m.youtube.com/watch?v=sfN85oD3ykQ a říkám si, jestli mi toto neudělají v jakémkoli neověřeném servise. Takto by to podle některých z Vás nemělo vypadat a takto bych to zvládl udělat i sám.

trojan
kometa
Příspěvky: 2145
Registrován: pon 28.02.2011, 18:33
Auto: Trambus
Bydliště: 60580495devět/Kolín

Re: Výměna oleje automatické převodovky, lze svépomocí?

Příspěvek od trojan »

Detox píše: stř 29.01.2020, 18:56 Tak nikdo neporadí schopný servis v okolí Ostravy a já ještě jednou koukl na video https://m.youtube.com/watch?v=sfN85oD3ykQ a říkám si, jestli mi toto neudělají v jakémkoli neověřeném servise. Takto by to podle některých z Vás nemělo vypadat a takto bych to zvládl udělat i sám.
NA TOMHLE POSTUPU NENÍ NIC ŠPATNÝHO, ALE ABY TO MĚLO SMYSL, CHCE TO NA TEN PROPLACH PROHNAT ASPOŇ DESET LITRŮ :-) OSOBNĚ SI MYSLIM, ŽE POKUD NA TO NENÍ PŘÍMO MAŠINA, TAK SE TO ANI LÍP NEŽ NA VIDEU UDĚLAT NEDÁ :-) ALE BEZ ZVEDÁKU JE TENHLE POSTUP OČISTEC :-)

zadek524
král hvězd
Příspěvky: 4495
Registrován: čtv 31.07.2008, 13:59
Auto: 124 - to je krásný číslo co mám rád
Bydliště: Nehvizdy, Praha - východ
Věk: 49
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna oleje automatické převodovky, lze svépomocí?

Příspěvek od zadek524 »

Výměna W124: Vypustit olej z vany (imbus 5), vypustit olej z hydroměniče (imbus 5), otáčením motoru po směru hodinových ručiček točíš motorem, sleduješ měnič, až bude v okýnku výpušťák. To je asi jasný.
Pak sundat vanu, vyměnit filtr, celý to vydesinfikovat a složit zpátky. Šrouby dotahovat momenťákem na 7Nm. Jinak si zahráváš s tím, že ti to bude téct. Buď dotáhneš málo - chčije, dotáhneš moc - zkroutíš vanu nebo procvakneš těsnění a taky chčije. Dříve jsem to dělal citovka, dneska už jedině momenťák. ;) Pak naleješ 4 litry oleje, a vzápětí jdeš dolejvat při nastartovaném motoru. Nejslabší motorizace mají náplň 5,5 litru. Silnější motorizace mají pak větší hydroměnič, tak se tam vejde víc. A taky mají silný motorizace jiný převodovky, větší vanu, kde je toho ještě o trochu víc, ale to si změříš na měrce. U aus s velkou převodovkou leju před nastartováním 4,5 litru.

Pětikvalty 722.6: Vypustit olej, sundat vanu, vyměnit filtr, vydesinfikovat vanu, z vany vyndat magnet, ten vydesinfikovat, složit zpátky. Osobně teda zásuvku měním dle potřeby. Když je sucho, tak se do toho neseru. Tímto máš vyměněnou zhruba polovinu olejové náplně. Pokračujeme taky, že v tuto chvíli naleješ 5 litrů nového oleje. A teď musíme dostat ven olej z hydroměniče. To se řeší tím způsobem, že se někde na trase rozpojí vedení chlazení oleje. Výstup z převodovky je na straně řidiče, zpátky se vrací na straně spolujezdce. Vezmeš pětilitrovej průhlednej kanystřík, abys viděl co se děje.
Z rozpojeného vedení chytáš olej do kanystru. Potřebuješ na to druhého člověka. Když si pod autem všechno nachystáš, dáš pokyn k nastartování, motor běží něco do minuty na volnoběh. Když osoba dole vidí, že olej z vedení neteče plným proudem, ale začne už přerušovaně prskat, v tu chvíli na toho nahoře voláš, aby vypnul motor. Pak sestrojíš vedení chlazení do původního stavu, jdeš nahoru, doliješ 2,5 litru oleje a je hotovo. Když to děláš tímto způsobem, olej už netřeba ani měřit, je tam přesná hladinka.
TAk, máme hotovo, máme radost....!!! :)

zadek524
král hvězd
Příspěvky: 4495
Registrován: čtv 31.07.2008, 13:59
Auto: 124 - to je krásný číslo co mám rád
Bydliště: Nehvizdy, Praha - východ
Věk: 49
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna oleje automatické převodovky, lze svépomocí?

Příspěvek od zadek524 »

Jooo, a hlavně nezapomenout vrátit magnet do vany. U poloviny aut magnet chybí, přitom tam z výroby ve všech byl. Lidi ho vyndaj, očistěj, položej stranou a zapomenou ho tam vrátit. Objevjej ho, že se válí vedle, až když maj hotovo... ;)
A teď jsem zvědavej, od koho se první dozvim, že to dělám úplně blbě. Postup jsem si nevymyslel, je to dle návodu mechaniků z Mercedesu.
Spoustu aut už při tomto stylu servisu převodovky najelo i přes 500 tisíc km a šlapou dál. A to se nejednalo o nový káry, když jsme spolu začínali. Dneska už maj některý i k milionu km.

126560
hvězda
Příspěvky: 1524
Registrován: pon 04.08.2008, 8:19
Auto: MB-Mamut 420,124-E 220, 140 CL 420+tisíc jiných
Bydliště: Ano
Věk: 66

Re: Výměna oleje automatické převodovky, lze svépomocí?

Příspěvek od 126560 »

Proč to nedáš k Zadkovi ? Ten je velice precizní a výměna oleje v převodovce je pro něj sranda a hlavně jeho odbornost převyšuje mechaniky ze značkového servisu.

popelnice
kometa
Příspěvky: 2208
Registrován: čtv 26.12.2013, 13:32
Auto: Žigul
Bydliště: Hradec Králové 737 547 237

Re: Výměna oleje automatické převodovky, lze svépomocí?

Příspěvek od popelnice »

zadek524 píše: pát 31.01.2020, 8:06 Jooo, a hlavně nezapomenout vrátit magnet do vany. U poloviny aut magnet chybí, přitom tam z výroby ve všech byl. Lidi ho vyndaj, očistěj, položej stranou a zapomenou ho tam vrátit. Objevjej ho, že se válí vedle, až když maj hotovo... ;)
A teď jsem zvědavej, od koho se první dozvim, že to dělám úplně blbě. Postup jsem si nevymyslel, je to dle návodu mechaniků z Mercedesu.
Spoustu aut už při tomto stylu servisu převodovky najelo i přes 500 tisíc km a šlapou dál. A to se nejednalo o nový káry, když jsme spolu začínali. Dneska už maj některý i k milionu km.

A to jsi tady kdysi davno psal návod jak jsi menil jen to co vyteklo z vany kdyz to nemělo vypustak na měniči :ramena:

W463
hvězda
Příspěvky: 1410
Registrován: pát 05.06.2009, 17:53
Auto: to obcas tak pribejva, ze uz se to sem nevejde
Bydliště: Doma

Re: Výměna oleje automatické převodovky, lze svépomocí?

Příspěvek od W463 »

popelnice píše: pát 31.01.2020, 10:13 A to jsi tady kdysi davno psal návod jak jsi menil jen to co vyteklo z vany kdyz to nemělo vypustak na měniči :ramena:
...doba se meni ]:->

ale to jinak uz teda musi byt sakra davno :-$ menim u zadka olej uz hodne patku a postup je vdyz stejny jako popisuje *thumbs up*

zadek524
král hvězd
Příspěvky: 4495
Registrován: čtv 31.07.2008, 13:59
Auto: 124 - to je krásný číslo co mám rád
Bydliště: Nehvizdy, Praha - východ
Věk: 49
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna oleje automatické převodovky, lze svépomocí?

Příspěvek od zadek524 »

Jen to co vyteče z vany se týká sedmikvaltů - takový ty auta vyrobený z kraje výroby často nemaj výpušťák a proplach tam dost dobře nejde. Trochu novější auta už maj výpušťáky. Řešil jsem to s X mechanikama, včetně originál MB a dělaj to taky tak.

trojan
kometa
Příspěvky: 2145
Registrován: pon 28.02.2011, 18:33
Auto: Trambus
Bydliště: 60580495devět/Kolín

Re: Výměna oleje automatické převodovky, lze svépomocí?

Příspěvek od trojan »

TEN PROPLACH JAK JE NAHOŘE TO VIDEO Z YOUTUBE JDE ÚPLNĚ STEJNĚ UDĚLAT I U SEDMIKVALTU. TEĎ JSEM TO ZROVNA DĚLAL NA ML. OLEJ BYL JAK BOTA, PROHNAL JSEM TAM CCA 15LITRŮ A BYL KRÁSNĚ ČISTEJ ...

zadek524
král hvězd
Příspěvky: 4495
Registrován: čtv 31.07.2008, 13:59
Auto: 124 - to je krásný číslo co mám rád
Bydliště: Nehvizdy, Praha - východ
Věk: 49
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna oleje automatické převodovky, lze svépomocí?

Příspěvek od zadek524 »

Trojan: No a jak tam napereš tolik oleje, abys udělal ten proplach?

trojan
kometa
Příspěvky: 2145
Registrován: pon 28.02.2011, 18:33
Auto: Trambus
Bydliště: 60580495devět/Kolín

Re: Výměna oleje automatické převodovky, lze svépomocí?

Příspěvek od trojan »


trojan
kometa
Příspěvky: 2145
Registrován: pon 28.02.2011, 18:33
Auto: Trambus
Bydliště: 60580495devět/Kolín

Re: Výměna oleje automatické převodovky, lze svépomocí?

Příspěvek od trojan »

zadek524 píše: pát 31.01.2020, 15:42 Jen to co vyteče z vany se týká sedmikvaltů - takový ty auta vyrobený z kraje výroby často nemaj výpušťák a proplach tam dost dobře nejde. Trochu novější auta už maj výpušťáky. Řešil jsem to s X mechanikama, včetně originál MB a dělaj to taky tak.
POKUD TO X MECHANIKŮ VČETNĚ ORIGINÁL MB SERVISŮ DĚLÁ TAK, ŽE VYLEJOU JEN VANU, TAK BY MĚ ZAJÍMALO ZA CO SI TI .K.O.K.O.T.I. ÚČTUJOU TAKOVÝ PRACHY :-! TAKY BY MĚ ZAJÍMALO, JAKEJ MÁ TAKOVÁ VÝMĚNA SMYSL :stern:
Naposledy upravil(a) trojan dne sob 01.02.2020, 23:23, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět