C107 350 SLC 1972 - Stěrače se nevrací do výchozí polohy

Odpovědět

Autor tématu
jirkacbxx
hvězdička
Příspěvky: 3
Registrován: pon 22.06.2015, 13:39
Auto: Mercedes c107 350 slc 1972

C107 350 SLC 1972 - Stěrače se nevrací do výchozí polohy

Příspěvek od jirkacbxx »

Dobrý den,
po vypnut stěračů se zastaví zrovna tam, kde jsem vypl, nefunguje doběh. Navíc mi nefunguje poloha III, což bude asi cyklovač. Prý by to mohlo být špatným relé, ale já ho za boha nemohu najít. Netušíte někdo prosím?
Díky

fíkus
král hvězd
Příspěvky: 6069
Registrován: sob 16.06.2012, 19:55
Auto: W124 300 TD, Range Rover '76

Re: C107 350 SLC 1972 - Stěrače se nevrací do výchozí polohy

Příspěvek od fíkus »

Doběh je v převodce stěračů. Je tam extra odvod, který je sepnutý dokud stěrač nedojede do výchozí polohy, i potom co vypneš páčkou hlavní přívod proudu. Relé je nad pedálama, pokud se nepletu. Po vyndání přístrojového štítu by jsi ho měl vidět. Viz. obrázek.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Autor tématu
jirkacbxx
hvězdička
Příspěvky: 3
Registrován: pon 22.06.2015, 13:39
Auto: Mercedes c107 350 slc 1972

Re: C107 350 SLC 1972 - Stěrače se nevrací do výchozí polohy

Příspěvek od jirkacbxx »

Díky za radu, ale s tím relé je to trošku složitější. Tam, kde ukazuje obrázek, mám ve svém autě pouze prázdný konektor bez relé. Když jsem to nedávno objevil, zajásal jsem, že tady je ten problém, že relé chybí. Jenže ten konektor je třípinový a relé stěračů je šestipinové (dle WIN). Zjistil jsem tedy, že na tomto prázdném konektoru má být relé blikačů, které já mám z bůhví jakých důvodů pod palubkou (již amatérský zásah z dřívějška). No a pak, po hledání toho pitomýho relé úplně všude, jsem se obrátil sem pro radu. Mezi tím už jsem ale sehnal elektrické schéma (bude zítra), tak snad se někam pohnu.
No a motor stěračů jsem samozřejmě už taky rozebral a zkoumal, problém jsem nezjistil, bohužel. Spíš nevím co hledat.

Díky
Jirka

fíkus
král hvězd
Příspěvky: 6069
Registrován: sob 16.06.2012, 19:55
Auto: W124 300 TD, Range Rover '76

Re: C107 350 SLC 1972 - Stěrače se nevrací do výchozí polohy

Příspěvek od fíkus »

U těchto starších aut je doběh stěračů jistojistě mechanicky řešená věc. Kolik jde vodičů do motorku stěračů? Jsou tam dva obvody, jeden sepneš páčkou a druhý se sepne také, ale mechanicky na napětí které není závislé na poloze páčky. A tam zůstane přesně do doběhu do krajní základní polohy, pokud mezitím vypneš páčku. Tím je jednoduše vyřešeno problém který by nastal třeba s časovým relé při mírně přidřené ose stěraře - sly by výrazně pomaleji a relé by vyplo dříve než v krajní poloze.

Autor tématu
jirkacbxx
hvězdička
Příspěvky: 3
Registrován: pon 22.06.2015, 13:39
Auto: Mercedes c107 350 slc 1972

Re: C107 350 SLC 1972 - Stěrače se nevrací do výchozí polohy

Příspěvek od jirkacbxx »

Problém vyřešen. U modelu 1972 je starší typ motoru stěračů, jehož součástí je i relé, které spíná sekundární obvod na vinutí pro obě rychlosti a zároveň je v něm tepelný spínač na cyklovač. Tento motor někdo někdy nahradil novějším typem, který ovšem má relé pod palubní deskou a tedy jinak vedenou kabeláž.
Správný motor s integrovaným relé jsem sehnal a vše funguje.
Díky
Jirka
Odpovědět