Kdy a jak měníme olej v automatu.

Odpovědět

Lada007
hvězdička
Příspěvky: 50
Registrován: úte 07.06.2011, 9:04
Auto: W211, W202, W124, S210

Re: Kdy a jak měníme olej v automatu.

Příspěvek od Lada007 »

blueabyss píše:Pokud na měniči není šroub - jakožto, že u vozidel novější produkce není tak se u výměny oleje provádí proplach systému a pročištění chladiče. Je to standardní postup dle WIS.
Na proplach potřebuješ cca3 -4l oleje - vypustíš olej naliješ nový - rovná se množství vypuštěného oleje - nastartuješ motor pro-řadíš ve všech režimech S -W - C . Vozidlo je na zdviži. Po té olej vypustíš sundáš vanu kterou vyčistíš - odděláš trubky chladiče u převodovky a propláchneš tlakem (stačí šprickou) - buď novým olejem nebo čistícím prostředkem. Pozor některé tipy vozidel mají termostaty na olej.
Nasadíš nový filtr - dáš nové těsnění, novou zásuvku, doporučeny jsou i nové šrouby a provedeš vyrovnání hladiny oleje. Pro každý tip převodovky je určen postup provedení vyrovnání hladiny.,
TZN. že pokud ti někdo dělá výměnu oleje v převodovce za 3000 tak ji dělá buď jako sponzorský dar nebo špatně

Další variantou je speciální zařízení, které čerpá za chodu motoru olej do převodovky a starý olej se z okruhu vypouští do připravené nádoby (postup je trošku složitější ) napojení se provádí na sací a výtlačnou větev- je to velice účinná forma pročištění a propláchnutí převodovky jelikož se tato výměna provádí za chodu převodovky a postupným přeřazováním jednotlivých funkcí se dokonale propláchne i rozvaděč. Nakonec je provedena výměna filtru a vyrovnání hladiny. Tato forma však vyžaduje více jak dvojnásobnou spotřebu oleje. Doplňuje se také čistící prostředek.

Po tomto je dobré provést vymazání adaptačních hodnot.
Teď sem to měnil u týpka, který dělá opravy automatů a na otázku jak to vyměníme všechno řekl, že to nejde... Debil.

Kdysi mě na W211 měnili v Olomouci tímto http://www.spitec.sk/2-Autoservis/LAUNC ... oviek.html
a pokud se nepletu, žádný olej navíc tam nebyl potřeba.

Ptal jsem se i v Mercedesu a přiznali, že vypouští pouze vanu... =-o

P.S. co se týká cen - olej Mobil ATF 134 - 200 Kč/l, filtr Mann 250 Kč.

blueabyss
hvězda
Příspěvky: 1353
Registrován: pon 13.12.2010, 21:04
Auto: W211;ML 164;123 300D;123 240D;R230 500;W460 300
Bydliště: Pelhřimov
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Kdy a jak měníme olej v automatu.

Příspěvek od blueabyss »

Tak se prosím zamysli a řekni mi, jak tam dostali s touto mašinou filtr, vyčistili vanu a magnet.
Asi to prostrkali hadicemi.
Filtr a vyčištění vany je třeba udělat po proplachu převodovky tzn množství oleje, které je ve vaně po proplachu by měli vypustit.
Navíc reklamní slogan, že výměnu zvládnou za 15 minut.
Umístit vozidlo na zdvihací zařízení
Spodní krytování v-z
Provést napojení přístroje
Provést výplach přístrojem
Vanu převodovky v-z
Filtr v-z
Olej napustit
Teplotu diagnostickým zařízením naměřit
Provést vyrovnání hladiny.
Celková náplň převodovky je cca 8 L ty jsi nalil 5l kde jsou ty tři litry navíc - dle mého názoru k řádně provedené výměně s proplachem je třeba minimálně 8-10 oleje, což je jednou takové množství které jsi nalil do převodovky ty.

Lada007
hvězdička
Příspěvky: 50
Registrován: úte 07.06.2011, 9:04
Auto: W211, W202, W124, S210

Re: Kdy a jak měníme olej v automatu.

Příspěvek od Lada007 »

blueabyss píše:Tak se prosím zamysli a řekni mi, jak tam dostali s touto mašinou filtr, vyčistili vanu a magnet.
Asi to prostrkali hadicemi.
Filtr a vyčištění vany je třeba udělat po proplachu převodovky tzn množství oleje, které je ve vaně po proplachu by měli vypustit.
Navíc reklamní slogan, že výměnu zvládnou za 15 minut.
Umístit vozidlo na zdvihací zařízení
Spodní krytování v-z
Provést napojení přístroje
Provést výplach přístrojem
Vanu převodovky v-z
Filtr v-z
Olej napustit
Teplotu diagnostickým zařízením naměřit
Provést vyrovnání hladiny.
Celková náplň převodovky je cca 8 L ty jsi nalil 5l kde jsou ty tři litry navíc - dle mého názoru k řádně provedené výměně s proplachem je třeba minimálně 8-10 oleje, což je jednou takové množství které jsi nalil do převodovky ty.
Samozřejmě, že se vypustil olej z vany, vyměnil filtr. Pak to napojili na tu mašinu a vyměnili cca 8 litrů, už si to přesně nepamatuju, je to dva roky. Je tam vidět v okýnkách starý-nový olej. Nový olej vytláčí ten starý a přesně vidíš kdy už ti tam teče jenom nový. Mě to připadlo, že to je logické a funkční.

To, že já jsem teď nalil 5 litrů je logické, když se vypustila jenom vana. Taky netvrdím, že sem vyměnil celý olej. Dle toho "mechanika" co to měnil to nejde...

W463
hvězda
Příspěvky: 1403
Registrován: pát 05.06.2009, 17:53
Auto: to obcas tak pribejva, ze uz se to sem nevejde
Bydliště: Doma

Re: Kdy a jak měníme olej v automatu.

Příspěvek od W463 »

blueabyss píše:Tak se prosím zamysli a řekni mi, jak tam dostali s touto mašinou filtr, vyčistili vanu a magnet.
Asi to prostrkali hadicemi.
Filtr a vyčištění vany je třeba udělat po proplachu převodovky tzn množství oleje, které je ve vaně po proplachu by měli vypustit.
Navíc reklamní slogan, že výměnu zvládnou za 15 minut.
Umístit vozidlo na zdvihací zařízení
Spodní krytování v-z
Provést napojení přístroje
Provést výplach přístrojem
Vanu převodovky v-z
Filtr v-z
Olej napustit
Teplotu diagnostickým zařízením naměřit
Provést vyrovnání hladiny.
Celková náplň převodovky je cca 8 L ty jsi nalil 5l kde jsou ty tři litry navíc - dle mého názoru k řádně provedené výměně s proplachem je třeba minimálně 8-10 oleje, což je jednou takové množství které jsi nalil do převodovky ty.
:D " -Pomáha obnoviť činnosť prevodovky bez rozobratia"

zrovna jsem to chtel napsat, ze to bude asi super kosmicka masina, kdyz umi vymenit filtr a zkontrolovat magnet i bez sundani vany *thumbs up* 8)
Naposledy upravil(a) W463 dne úte 05.03.2013, 20:16, celkem upraveno 1 x.

blueabyss
hvězda
Příspěvky: 1353
Registrován: pon 13.12.2010, 21:04
Auto: W211;ML 164;123 300D;123 240D;R230 500;W460 300
Bydliště: Pelhřimov
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Kdy a jak měníme olej v automatu.

Příspěvek od blueabyss »

Lada007 píše: Samozřejmě, že se vypustil olej z vany, vyměnil filtr. Pak to napojili na tu mašinu a vyměnili cca 8 litrů, už si to přesně nepamatuju, je to dva roky. Je tam vidět v okýnkách starý-nový olej. Nový olej vytláčí ten starý a přesně vidíš kdy už ti tam teče jenom nový. Mě to připadlo, že to je logické a funkční.

To, že já jsem teď nalil 5 litrů je logické, když se vypustila jenom vana. Taky netvrdím, že sem vyměnil celý olej. Dle toho "mechanika" co to měnil to nejde...
Ano to je ten druhý způsob o kterém jsem psal jen se tak nějak neztotožňuji s tou výměnou filtru - myslím, že by měl být vyměněn až po té co je olej čistý /tedy i vyčerpaný z měniče/.
Ze zkušeností však vím, že pokud olej měníme po 60000 km tak je toto nejspíše lehce pomíjivé. Horší je když je z převodovky vypouštěn olej černý jak bota. Zde bych zcela jistě provedl rozsah výměny dle toho jak jsem psal.

Karlos2
hvězdička
Příspěvky: 422
Registrován: sob 12.09.2009, 11:23

Re: Kdy a jak měníme olej v automatu.

Příspěvek od Karlos2 »

Hele, mě by zajímalo, jestli když vyvzlíná olej do řidici jednotky, co se stane?
Háže to nějaký chyby,
kope, neřadí,
nebo se to dělá jen proto, že tam volej nepatří???

Karlos2
hvězdička
Příspěvky: 422
Registrován: sob 12.09.2009, 11:23

Re: Kdy a jak měníme olej v automatu.

Příspěvek od Karlos2 »

008

chjo a mě by tak zajimalo

blueabyss
hvězda
Příspěvky: 1353
Registrován: pon 13.12.2010, 21:04
Auto: W211;ML 164;123 300D;123 240D;R230 500;W460 300
Bydliště: Pelhřimov
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Kdy a jak měníme olej v automatu.

Příspěvek od blueabyss »

Nedělá to nic dokud se nepoškodí vlivem agrese oleje součásti ŘJ. Proto je doporučována kontrola, zvláště po té, když je v zásuvce převodovky olej. Cena zásuvky je malicherná oproti škodám, které mohou vzniknout.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Karlos2
hvězdička
Příspěvky: 422
Registrován: sob 12.09.2009, 11:23

Re: Kdy a jak měníme olej v automatu.

Příspěvek od Karlos2 »

Ahoj, díky za reakci.
Mě to právě občas koplo, nezařadilo ale po odmaštění je to ok, samet.
Je to možný, že to bylo tim???

blueabyss
hvězda
Příspěvky: 1353
Registrován: pon 13.12.2010, 21:04
Auto: W211;ML 164;123 300D;123 240D;R230 500;W460 300
Bydliště: Pelhřimov
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Kdy a jak měníme olej v automatu.

Příspěvek od blueabyss »

Spíše co bylo uloženo v paměti co to psalo za chybu?

Karlos2
hvězdička
Příspěvky: 422
Registrován: sob 12.09.2009, 11:23

Re: Kdy a jak měníme olej v automatu.

Příspěvek od Karlos2 »

:) tak co psala diagnostika nevím, k nejbližší to mám 60km :)
ale z toho co jsi uvedl..
olej-agresivita-destrukce.. lze dovodit, že mohlo docházet k nějakým nežádoucím napěťovo-proudovým přechodům, nebo jak bych to nazval :) a že to tím být mohlo! ??? :-$

blueabyss
hvězda
Příspěvky: 1353
Registrován: pon 13.12.2010, 21:04
Auto: W211;ML 164;123 300D;123 240D;R230 500;W460 300
Bydliště: Pelhřimov
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Kdy a jak měníme olej v automatu.

Příspěvek od blueabyss »

Pokud to teď chodí - tak ošetři spoje a znovu to zalakuj.

Stewa
hvězdička
Příspěvky: 299
Registrován: úte 05.08.2008, 22:59
Auto: W124 -> W210 -> W211
Bydliště: Brno

Re: Kdy a jak měníme olej v automatu.

Příspěvek od Stewa »

Pomůže výměna oleje když auto nechce přeřadit na vyšší stupeň v nízkých otáčkách? Když jedu s vlažnou nohou tak z 2 na 3 ku kolem 2000 otáček najednou motor ubere otáčky na cca 1200, jako by přeřadil, ale dál se mu jet nechce, musím trochu sešlápnout plny, znova se přiblížím k 2000 a zase nepřeřadí, jen spadnou otáčky. tohle dělá vždycky když se dostanu k 2000 s lehkou nohou. Když mu trochu víc přiložím na plynu tak jede do 3-4000 a zařadí na vyšší jak má. Jinak automat řadí skvěle, zpátečka ok, v kopci drží.
Koukal jsem na tu jednotku - je to předpokládám č. 68 http://www.mbpartsworld.com/images/part ... 080204.jpg a žádnej olej na ní není.
Kolik tam je oleje to nevím, měrku jsem ještě nevyrobil.
Edit: a ani ji vyrábět nemusím-vytáhnu ji čumím jak puk - dole má rysku:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Lada007
hvězdička
Příspěvky: 50
Registrován: úte 07.06.2011, 9:04
Auto: W211, W202, W124, S210

Re: Kdy a jak měníme olej v automatu.

Příspěvek od Lada007 »

blueabyss píše:Pokud na měniči není šroub - jakožto, že u vozidel novější produkce není tak se u výměny oleje provádí proplach systému a pročištění chladiče. Je to standardní postup dle WIS.
Na proplach potřebuješ cca3 -4l oleje - vypustíš olej naliješ nový - rovná se množství vypuštěného oleje - nastartuješ motor pro-řadíš ve všech režimech S -W - C . Vozidlo je na zdviži. Po té olej vypustíš sundáš vanu kterou vyčistíš - odděláš trubky chladiče u převodovky a propláchneš tlakem (stačí šprickou) - buď novým olejem nebo čistícím prostředkem. Pozor některé tipy vozidel mají termostaty na olej.
Nasadíš nový filtr - dáš nové těsnění, novou zásuvku, doporučeny jsou i nové šrouby a provedeš vyrovnání hladiny oleje. Pro každý tip převodovky je určen postup provedení vyrovnání hladiny.,
TZN. že pokud ti někdo dělá výměnu oleje v převodovce za 3000 tak ji dělá buď jako sponzorský dar nebo špatně

Další variantou je speciální zařízení, které čerpá za chodu motoru olej do převodovky a starý olej se z okruhu vypouští do připravené nádoby (postup je trošku složitější ) napojení se provádí na sací a výtlačnou větev- je to velice účinná forma pročištění a propláchnutí převodovky jelikož se tato výměna provádí za chodu převodovky a postupným přeřazováním jednotlivých funkcí se dokonale propláchne i rozvaděč. Nakonec je provedena výměna filtru a vyrovnání hladiny. Tato forma však vyžaduje více jak dvojnásobnou spotřebu oleje. Doplňuje se také čistící prostředek.

Po tomto je dobré provést vymazání adaptačních hodnot.
Mohl bys mě poslat číslo dokumentu ve WISu? Protože tam nepíšou ani prd k výměně oleje, resp. sem to nenašel.
díky

clarion111
hvězdička
Příspěvky: 148
Registrován: pát 06.09.2013, 19:41
Auto: W210
Bydliště: bl
Věk: 30

Re: Kdy a jak měníme olej v automatu.

Příspěvek od clarion111 »

caute idem menit olej v prevodovke ako vyzera ta zasuvka alebo kde ju zozenem? aspon uz viem prečo som mal v rj olej nechapal som tomu, ako sa tam mohol dostat?
Odpovědět